MSG-MONO SODYUM GLUTAMAT TEHLİKE SAÇIYOR…

on Çarşamba, Şubat 16, 2011

Arkadaşlar pek çok gıda maddesinde gizli veya açık kullanılmakta olan MSG(Mono sodyum glutamat) katkı maddesi üzerinde muhterem Prof.Dr.Mustafa Nutku hocanın bir yazısını dikkatinize sunuyorum:

”MSG diye bir katkı maddesi var. Mono Sodyum Glutamat. Yiyeceklere konunca tadının beyin tarafından güzel algılanmasını sağlıyor. Tatlı, tuzlu farketmiyor, neye konsa tadi güzelmiş gibi geliyor. O yüzden üreticiler en berbat ürünlere dolduruyolar bunu. Bunun zararlarının hepsi çok sayıda çalısmayla kanıtlanmis ve bununla ilgili bir rapor Dünya Sağlık Örgütüne sunulmuş durumda. Internette arastırılabilir:

ZARARLARI:
- Bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor. Yol açtığı hastalıklar merkezi sinir sistemi tahribati ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi).
- Retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı)
- Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite
- Büyüme hormonu baskılanması
- Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet
- Böbrek ve karaciğerde hasar
- Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor yani bebek de aynı etkilere maruz kalabiliyor.

ŞU AN PIYASADAKI NEREDEYSE TÜM CIPSLERDE BU MADDE VAR. GÜVENLI OLDUĞUNU IDDIA EDEN CHEETOS'U BILE KONTROL ETTIM, VAR. TADINI GÜZELLEŞTIRMEK IÇIN HEPSI KULLANIYOR.

IÇINDE BULUNDUGU DIGER ÜRÜNLER KONUSUNDA BILGIM YOK,ÖZELLİKLE BULYON VE ÇEŞNİLERDE DİKKATİMİ ÇEKTİ  ETIKETLERI KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR.

BU ZARARLAR ORTAYA ÇIKINCA MADDENIN İSMİNİ DEĞİŞTIRMEYE BAŞLADILAR. IÇINDE MSG, MONO SODYUM GLUTAMAT, GLUTAMIC ASIT KISACA GLUTAMIN VEYA GLUTAMAT BULUNAN SEYLERDEN UZAK DURULMALI.

13 yorum:

derya dedi ki...

Canım bu güzel bilgiler için teşekkürler.Bende okumuştum bunlara bakarsak hiç bir şey yiyip içmememiz lazım.Rabbim yardımsımız olsun öpüyorum.

DATLIM dedi ki...

haklısın deryacım ama bence mümkün olduğunca dikkat etmeliyiz mesela bulyon kullanmamız şartmı yada çocuklarımıza cips yedirmemiz...hepimiz kafası çalışan zeki kadınlarız mutlaka çocuklarımızın hoşuna giden ysağlıklı iyecekler bulabiliriz...söylemlerimizdende anlamışsındır korkum aslında biz değil...çünkü biz yeterince tükettik bunları bari çocuklarımızı mümkün olduğunca koruyalım

Adsız dedi ki...

Teşşekürler canım . Çok faydalı bir paylaşım olmuş.

Cafe Portakal dedi ki...

datlım paylaşımın için teşekkürler canım sevgilerimle...

Hayatın Tatları dedi ki...

evet bende okumuştum daha önce böyle bir yazı ve ondan beri çok dikkat ediyorum hazır çorba jelibon ve cips almıyoruz ama şu et bulyondan bir türlü vazgeçemiyorum. sebebi belli aslında yazıda bahsettiği gibi beyinde güzel algılıyoruz. En kısa zamanda bizimkileri ev yapımı et suyuna alıştırmak lazım. paylaşım için saol canım...

Nilgün dedi ki...

Hiç bulyon kullanmadım tadından nefret ediyorum. Arkasındaki o küçücük yazıları okuduğunuzda içerisinde bir sürü katkı maddesi var. Bazı gezdiğim bloklar o kadar çok kullanıyorlarki şaşırıyorum. Ailem de herkesi çeşni veya bulyon kullanmamaları için sürekli uyarıyorum. Böyle faydalı bir bilgiyi paylaştığınız için çok teşekkürler. Sevgi ve sağlık dileklerimle..

yildiz dedi ki...

Paylasiminiz icin tesekkürler.

sarımutfak-hande dedi ki...

zaten arada bir yerdim artık hiç yemem hazır çorba cips vs...

SEVALCE LEZZETLER dedi ki...

Bu değerli ve güzel bilgiler için teşekkürler.Her zaman hazır gıdalara karşıyım, ama maalesef günümüz gençliği kolaylığı sebebiyle yoğun bir şekilde hazır gıdaya yöneliyor.Paylaşım için tekrar teşekkürler.
Sevgilerimle...

Sütüme Sarelleme Karışma!!! dedi ki...

offf neler neler var hem de hazır gidalarda... çok fena ama süt bile alsak zarar artık ben içerik okumaktan adam gibi alışveriş yapamıyorum artık!

mermer tezgah yemek tarifleri dedi ki...

çok faydalı bir bilgi sunmuşsunuz teşekkürler inşallah çocuklarımızada anlata biliriz

Hayatın Tatları dedi ki...

canımcım farkettim ki uzun zamandır yoksun umarım iyisindir. Seni mimlemiştim buralara uğrarda alırsan sevinirim.

PaSaSofraM dedi ki...

Merhaba, Size etkinlik için davetiye birakiyorum, 9 mart / 29 mart tarih arasinda yapilan bu etkinlige katilmaniz ümidiyle. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİ 63.http://www.nasibimce.com/ tarafından hazırlanmıstır. Akşam üstü sohbetine gelen dostlara, Hanımlarla yapılan günlere, Beş çayına gelen misafirlere, Her biri birbirinden lezzetli tarifler, böyle güzel bir etkinlige ben yani http://pasasofram.blogcu.com/ evsahipligi yapacagim icinde cok mutluyum. Umarim güzel tariflerinizle sizde katilirsiniz

Yorum Gönder